Цікавий відпочинок:

Печерний монастир біля села Розгірче PDF  | Друк |
Статті - Про сколівщину

Однією із історично-культурних цінностей Сколівщини є Печерний монастир, який знаходиться поблизу села Розгірче у Львівській області. Це цілий монастирський комплекс який знаходиться в печерах і представляє собою унікальний зразок наскельного сакрального будівництва XIII-XVI століть. Таке будівництво не є типовим для теренів Галичини. Сам монастир знаходиться на пагорбі, звідки відкривається прекрасний краєвид на всю навколишню місцевість і долину річки Опір. Скельні печери монастиря розташовані в два яруси. На нижньому ярусі розташовувались житлові приміщення, а на верхньому – церква, на місці якої зараз розташована маленька ікона, яка встановлена у 2003 році. Також постійно є залишки свічок та квітів. Вчений-історик В. Карпович трактує цю церкву, як тридільну, однонанову споруду. Причому поділяє простори відповідно на передсінок, нартек, головну наву (основне приміщення) та пресвітерію (вівтарну частину), що має підвищення над рівнем самої святині. Дві ніші, видовбані на краях вівтаря, виконували роль протезіза та діяконікона. Три ніші – аркасолії на протилежній стороні служили схованками для церковних риз. Аналогом для них є подібні ніші в старій вірменський церкві у Луцьку, що походить з XIV ст.

Ікони в печерному монастирі

Вапняковий барельєф обличчя


Ікона на стіні монастиря
Стіни печерного монастиря розписані різними написами, найстаріший з яких відноситься до 1675 року.

На другий поверх монастиря ведуть видовбані сходинки в декількох місцях. Колись  печерний комплекс мав довге дерев’яне продовження або стіни згори скель.
В своєму розвитку печерний монастир зазнав деяких змін, пов’язаних з його розбудовою ймовірно в XIII-XIV ст. Ця розбудова стосується первісного признання цих скель, то цілком можливе використання їх в поганські часи. Про це свідчать сліди на скелях та виявлене у 1990р. поблизу  землеробське поселення на межі VIII-VIIст.  до нашої ери.
Основний скельний масив знаходиться у підніжжі хребта, на його північному схилі. Віддалений на 200 метрів від південно-східної околиці села. Крім цього скельного масиву існують також дві малі скелі, які віддалені від нього на 50 метрів. Ці скелі були своєрідним в’їздом на територію печерного монастиря. Крім згаданих скель також є ще одна скеля із печерою і відбитими на них хрестами. Ця печера теж  знаходиться на північному схилі хребта і віддалена від попередніх скель на 200 метрів.

Печерний монастир


Доїхати до печерного монастиря можна  поїздом з Львова (вихід на станції Стинава-Нижня) або маршрутним таксі на Сколе  (їхати 2,5 год). Вийти треба біля повороту на Нижню Стинаву.  Йдемо до села, минаючи довгий місток через рік Опір, який простягся разом з нафто- та газо-проводом. Село, як завжди, зустріне Вас своїм неплинним життям. Про монастир можна запитати у кожного перехожого, люди відправлять вас на південний захід села.


Щоб добратись з села Розгірче до печерного монастиря потрібно знайти церкву в селі, від якої повертаємо ліворуч. Після того, як пройдете сільський клуб (“Народний дім”) повертаєте праворуч і проходите до кінця села під самий ліс. Там стоїть недобудована школа з червоної цегли, а за нею ліворуч і вгору продовжується дорога, яка і приводить до підніжжя "Городища" - пагорба, де видовбаний печерний монастир. Від церкви до монастиря ходьба займає 10 хв.

Початок дороги до Розгірче Нафтопровід Церква в Розгірче Народний дім Сільрада і бібліотека в  Розгірче Цегляний будинок Кладбище Печерний монастир в Розгірче Печерний монастир в Розгірче Печерний монастир в Розгірче. Ікона

Всі фотографії у великому масштабі можна подивитися в галереї:

Галерея фотографій села Розгірче.

Карта до Печерного монастиря в село Розгірче

 

Подібні матеріали

Сколе - Карпати.інфо